RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)
Satuan Pendidikan :
Kelas/Semester :
VII/1
Mata Pelajaran :
Bahasa Jawa
Materi Pokok :
Cangkriman dan Parikan
Tema : Gotong
Royong
Alokasi Waktu : 4 x 40
A.
Kompetensi Inti
1. Menghargai dan menghayati ajaran
agama yang dianutnya
2.
Menghargai dan menghayati perilaku
jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli
(toleransi, gotong royong), santun, percaya diri, dalam berinteraksi secara
efektif dengan lingkungan sosial dan alam dalam jangkauan pergaulan dan keberadaannya
3.
Memahami pengetahuan (faktual,
konseptual, dan prosedural) berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu
pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait fenomena dan kejadian tampak mata
4.
Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam
ranah konkret menggunakan, mengurai, merangkai, modifikasi, dan membuat) dan
ranah abstrak (menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan mengarang) sesuai
dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut
pandang/teori
B.
Kompetensi Dasar
|
Kompetensi
Dasar
|
Indikator Pencapaian Kompetensi
|
1.
|
1.3 Menghargai dan mensyukuri
keberadaan bahasa Jawa sebagai anugerah Tuhan Yang Mahaesa
sebagai sarana menyampaikan informasi lisan dan tulis
|
1.
Mempertebal keyakinan terhadap kebesaran Tuhan
setelah melihat keteraturan yang ada di alam sekitar
2.
Bersyukur atas kebesaran Tuhan dengan adanya bahasa
Jawa sebagai sarana alat komunikasi yang memiliki kesantunan berbahasa baik
lisan maupun tertulis.
|
2.
|
2.3 Memiliki perilaku
kreatif, tanggung jawab, dan santun sebagai ciri khas karakter masyarakat
Yogyakarta
|
1.
Melakukan kegiatan pengamatan dengan menunjukkan
rasa ingin tahu, cermat, teliti, hati- hati dan tanggung jawab
2.
Melakukan kegiatan diskusi dan presentasi dengan
sikap antusias, kritis dan peduli lingkungan.
|
3.
|
3.3. Memahami cangkriman
dan parikan.
|
1.
Mengerti makna cangkriman
2.
Dapat mencari contoh cangkriman secara
berkelompok
3.
Menyebutkan bentuk-bentuk cangkriman
4.
Menyebutkan isi cangkriman dengan bahasa yang
santun.
5.
Dapat mengidentifikasi ciri-ciri parikan dengan
tepat.
6.
Menyebutkan nilai-nilai moral yang terkandung
dalam parikan.
|
C.
Tujuan Pembelajaran
Pertemuan Pertama:
1
|
Melalui memahami cangkriman peserta didik dapat menghargai dan mensyukuri
keberadaan bahasa Jawa sebagai anugerah Tuhan Yang Mahaesa sebagai
sarana menyampaikan informasi lisan dan tulis
|
2
|
Melalui memahami cangkriman peserta didik dapat memiliki perilaku kreatif,
tanggung jawab, dan santun sebagai ciri khas karakter masyarakat Yogyakarta
|
3
4
|
Melalui diskusi kelompok peserta didik dapat menyebutkan contoh
cangkriman yang tersaji.
Melalui diskusi kelompok, peserta didik dapat
memberikan makna/arti cangkriman
5.5. Melalui diskusi kelompok peserta didik
dapat menyebutkan bentuk-bentuk cangkriman yang tersaji
|
6.
|
Melalui diskusi kelompok peserta didik dapat menyebutkn isi cangkriman dengan bahasa yang santun.
|
Pertemuan
Kedua:
|
|
||||||||
|
|
D.
Materi Pembelajaran
Pertemuan Pertama:
Sub Tema: Memahami cangkriman
Rambute abang, raine abang, sikile
abang, apa bedheken? (guru)
Bedhekane : tengu (peserta didik)
Bocah-bocah, yen ana bedhekan kaya ngono kuwi jenenge
apa?(Guru)
Wangsulan : cangkriman (peserta didik)
Saiki wacan iki simaken, endi kang
kalebu cangkriman
Tuladha
cangkriman ing pacelathon :
Surti :
“kanca-kanca, kelase dhewe ki reged. Ayo padha siklasrengreng”
Rina :
“kuwi ki apa? Aku ora dhong!”
Leni : “eh,
mbuh...aku ya ora ngerti kuwi...!”
Juni :
“ooo...aku ngerti! Kuwi karepe, ayo reresik kelas bareng-bareng.”
Surti :
“naah... gene kowe pinter...”
Juni :
“aja lali, pitik walik saba mejane
dicepakke.”
Leni : “apa
maneh kuwi?”
Surti : “kae
lho... sing cemanthel tembok!”
Rina :
“wah, aku dhong saiki! tegese sulak ta?”
Surti : “
lhaa...wis dhong ta, saiki ayo resik-resik kelas bebarengan.”
Kabeh :
“ayoooo....”
Tuladha
cangkriman ing tembang :
Nyata kowe wasis, sis
Batangen sing gelis, lis, lis, lis..
Cangkriman telu iki...
Jangkrik buntut lawe, batangane apa,
Manuk ndhase telu batangane apa,
Bapak demang, mang klambi abang, bang, bang
Disuduk manthuk-manthuk...
Yeng ngono, cangkriman iku
apa?(guru)
Cangkriman
yaiku tetembungan utawa unen-unen kang kudu dibatang maksude.(simpulan dari peserta didik)
Saka cangkriman sing wis kokngerteni mau, wujude cangkriman iku apa
wae? (peserta didik nggoleki ing buku
teks)
1. Wujude
cangkriman
A. Cangkriman
kang awujud tembung wancahan
Tuladha:
-
wiwawite lesmbadhonge
Bedhekane
: wi dawa uwite, tales amba godhonge
- gotongyong
rengreng
Bedhekane
:gotong royong bareng-bareng
-
pekrimeme:
Bedhekane
: apek pari rame-rame
-
wemahrongga
Bedhekane:
gawe omah karo tangga
B. Cangkriman
Irib-iriban
Tuladha:
-
Sega sakepel dirubung tinggi
Bedhekan
: salak
-
Pitik walik saba meja
Bedhekan
: sulak
C. Cangkriman
Blenderan/Plesedan
Tuladha:
-
bakule krambil dikepruki
Bedhekan
: sing dikepruke krambile
-
Tulisan Arab macane saka ngendi?
Bedhekan
: Alas
D. Cangkriman
Awujud tembang
Tuladha:
Pocung
Bapak
pocung yen enom klambine gadhung
Yen wis
rada tuwa
Si
pocung klambine kuning
Tuwa
pisan si pocung klambine abang
Bedhekan:
mlinjo
E. Cangkriman
awujud ukara
Tuladha:
-
Sing cendhek dikedhuki, sing dhuwur
diurugi
Bedhekane
: timbangan
Pertemuan Kedua:
Subtema
: Memahami Parikan
Ayo padha nembang Suwe Ora Jamu bebarengan!
Suwe ora jamu, jamu godhong tela
Suwe ora ketemu, ketemu pisan ati
gela
Suwe ora jamu, jamu godhong lumbu
Suwe ora ketemu, ketemu pisan
tambah lemu
Unen-unen kang kaya ing tembang mau
diarani apa? (guru)
Wangsulan : pantun jawa/ parikan
(peserta didik)
Coba gatekna unen-unen ing ngisor
iki endi kang kalebu parikan! (guru)
Lagu
kecik-kecik
Kecik-kecik ditumpakna sepur
Sawo kecik ya dironce-ronce
Sapa pengin urip subur makmur
Ayo bebarengan,
padha sregep nyambutgawe
Oing numpak andhong sakdhokare
Oing gotong royong ro kancane
(Suwardi, 2008:
173)
JANGKRIK GENGGONG
Kendal kaline wungu, ajar kenal karo
aku
Lelene mati digepuk,
gepuk nganggo walesane
Suwe
ora pethuk, ati sida remuk, kepethuk mung suwarane
Ee yake…yake….ee..yake…yak e yak e yak e….
Jangkrik genggong,jangkrik genggong
Luwih becik omong kosong
Semarang
kaline banjir
Jo
sumelang ra dipikir
Jangkrik
upa saba nyang tangga
Malumpat ing tengah
jogan
Wes watake priya , jare ngaku setya
Tekan ndalan selewengan
#reff
Ayo
tuku kluwih, kluwih dinggo njangan
Ayo
padha mulih, mulih bebarengan
Enake...enak...
sega liwet jangan terong
Teronge
bunder-bunder, bocah sregep dadi pinter
Teronge
ijo-ijo, bocah kesed dadi bodho
Coba
gatekna, yen unen-unen ing ngisor iki kalebu parikan apa ora?
Mlaku-mlaku numpak
sekuter
Maca buku kareben munggah
Wangsulan : dudu parikan (peserta didik)
Apa sebabe? (guru)
Wangsulan : sebab purwakanthi swara mburi dhewe ora
padha, sing kudune aksara mburi er, kok malah ah (peserta didik)
Dadi, yen ngono apa kang diarani parikan iku?(guru)
Parikan yaiku, unen-unen kang dumadi saka rong ukara utawa
patang ukara kang migunakake purwakanthi guru swara.(peserta didik)
Sakteruse, ayo padha nggoleki
wujude parikan lan budi pekerti luhure !(guru)
Wujud parikan:
a.
Parikan (4 wanda + 4 wanda) x 2
a. Pitik blorok, manak siji. Jare
kapok, malah ndadi ( pangolok-olok)
b. Wajik klithik, gula Jawa. Luwih
becik, sing prasaja.(pitutur)
Parikan (4 wanda
+ 6 wanda) x 2
a.
Manuk emprit, menclok godhong tebu. Dadi
murid, sing sregep sinau. (pitutur)
b.
Bisa nggender, ora bisa ndemung. Bisa
jejer, ora bisa nembung. (Pangolok-olok)
Parikan (3 wanda
+ 5 wanda) x 2
a.
Timune, diiris – iris. Gumune, ora uwis
– uwis.(pangolok-olok)
b.
Bayeme, wis kuning – kuning. Ayeme, yen
wis nyandhing.
c.
Sirahe, dianguk - anguk. senenge, yen wis kepethuk.
Parikan (4 wanda
+ 8 wanda) x 2
a.
Klapa sawit, wite dhuwur wohe alit. Isih
murid aja seneng keceh dhuwit.(pitutur)
b.
Kembang menur, sinebar den awur – awur.
Yen wis makmur, aja lali mring sedulur.(pitutur)
c.
Rujak dhondhong, pantes den wadhahi
lodhong. Yen wis condhong, tindakena gotong royong.(pitutur)
d.
Tawon madu, ngisep sari kembang
jambu. Aja nesu, yen ditudhuhna luputmu.(pitutur
Parikan (8 wanda
+ 8 wanda) x 2
a. Gawe cao
nangka sabrang, kurang sirup luwih banyu. Aja awatak gumampang, den sengkud
nggregut sinau. (pitutur)
b. Jangan
kacang winor kara, kaduk uyah kurang gula. Piwelingku mring pra mudha, aja
wedi ing rekasa.(pitutur)
c. kayu
urip ora ngepang, ijo-ijo godhong jati. Uwong urip ora gampang, mula padha
ngati-ati (pitutur)
Parikan kang ora nganggo aturan kang gumathok
a. Suwe ora jamu, jamu godhong tela
Suwe ora ketemu,
ketemu pisan ati gela
(pangolok-olok)
b. Kupat janure tuwa, yen lepat nyuwun
pangapura (njaluk pangapura)
c. Gunung kidul handayani, menawi
wonten galap gangsul nyuwun pangaksami (njaluk pangapura)
d. Bantul praja tamansari, menawi
wonten galap gangsul nyuwun pangaksami
(njaluk pangapura)
Yen ngono, titikane parikan iku apa wae?
(guru)
Paugeran
utawa pathokan parikan:
1.
Cacahe
wanda kapisan kudu padha karo ukara kapindho
2.
Parikan
kang kedadeyan saka rong larik, ukara kapisan minangka purwaka, dene ukara
kapindho minangka isi.
3.
Parikan
kang kedadeyan saka patang larik, ukara kasiji lan kaloro minangka purwaka,
dene ukara katelu lan kapapat minangka isi.
4.
Tibaning
swara kapisan kudu padha karo tibaning swara ukara kapindho. Dene yen kedadeyan
saka patang larik, ukara sepisan tibaning swara kudu padha karo ukara katelu.
Lan ukara kapindho tibaning swara kudu padha karo ukara kapapat.
E. Alokasi
Waktu
4 x 40 menit
F. Pendekatan,
Model dan Metode Pembelajaran
1. Pendekatan
Scientific
Langkah-langkahnya yang digunakan dalam
pembelajaran ini adalah mengamati,
menanya, mencoba, menalar, mengkomunikasikan
2. Model
Pembelajaran
Model pembelajaran yang
digunakan adalah CTL, PBL
3. Metode: Diskusi
,
Tanya jawab, Penugasan
H. 1.
Sumber Belajar
a. Legiyem,
dkk. 2012. Mutyara Basa 1. Surakarta:
PT Tiga Serangkai
b. Marsono,
dkk. 2010. Kaloka Basa. Surakarta:
Bios Ofset
c. Sudaryanto
dan Pranowo. 2001.Kamus Pepak Basa Jawa
(editor). Yogyakarta: Kepatihan, Danurejan
d. Padmosoekotjo.1960.Ngengrengan
Kasusastran Jawa II.
Yogyakarta:Hienhoosing
e. Endraswara,
Suwardi. 2008. Laris Manis Tuntunan Praktis Karawitan Jawa. Yogyakarta: Kuntul
Press
2.
Media
a. LCD
I. Kegiatan
Pembelajaran
1. Pertemuan
Pertama
Sub Topik : Cangkriman
Kegiatan
|
|
Deskripsi Kegiatan
|
Alokasi
Waktu
|
Pendahuluan
|
|
1) Salam,
Berdoa dan Presensi.
2) Peserta
didik secara psikis dan fisik menyiapkan diri untuk
mengikuti proses pembelajaran.
3) Peserta
didik menerima
motivasi belajar dari guru secara kontekstual sesuai manfaat dan aplikasi
materi ajar dalam kehidupan sehari-hari.
4) Peserta
didik mendengarkan guru saat menyampaikan tujuan pembelajaran dan
kompetensi dasar yang akan dicapai.
5) Peserta
didik mendengarkan guru saat menyampaikan cakupan materi dan langkah-langkah
kegiatan sesuai silabus.
|
10 menit
|
Kegiatan Inti
|
Mengamati
|
Peserta didik mengamati
contoh-contoh teks cangkriman
|
60
menit
|
Menanya
|
Peserta didik menanyakan
hal-hal yang dilihat dalam teks cangkriman beserta cara penggunaan
dalam kehidupan sehari
|
||
Mengasosiasi /Menalar
|
Melakukan diskusi untuk mencari
isi dan batangan cangkriman serta penggunaan dalam percakapan sehari-hari
|
||
Eksperimen/ eksplorasi
|
Peserta didik mencari sendiri
contoh-contoh cangkriman
Peserta didik membuat percakapan dengan
menggunakan cangkriman
|
||
Membuat Jejaring
|
Masing-masing kelompok
mempresentasikan hasil tugas yang telah dilaksanakan
|
||
Penutup
|
|
Peserta didik dan guru mereview hasil kegiatan
pembelajaran.
Peserta didik yang
memiliki kinerja baik mendapatkan reward (penghargaan) dari
guru
Peserta didik mendapatkan
tugas
untuk mencari contoh cangkriman dalam percakapan sehari-hari.
|
10
enit
|
b. Pertemuan
Kedua
Sub Topik : Memahami Parikan
Kegiatan
|
|
Deskripsi
Kegiatan
|
Alokasi
Waktu
|
Pendahuluan
|
|
1) Salam,
Berdoa dan Presensi.
2) Peserta
didik secara psikis dan fisik menyiapkan diri untuk
mengikuti proses pembelajaran.
3) Peserta
didik menyiapkan diri menerima motivasi dari guru secara kontekstual sesuai
manfaat dan aplikasi materi ajar dalam kehidupan sehari-hari.
4) Peserta
didik mendengarkan guru saat menyampaikan tujuan pembelajaran dan kompetensi
dasar yang akan dicapai.
5) Peserta
didik mendengarkan guru saat
menyampaikan cakupam materi dan uraian kegiatan sesuai silabus.
|
10 menit
|
Kegiatan Inti
|
Mengamati
|
Peserta didik Mencermati
contoh parikan yang tersedia beserta purwakanthi
dan amanat
|
60
Menit
|
Menanya
|
Peserta didik Menanyakan
tentang penggunaan parikan dalam
percakapan sehari-hari
|
||
Mengasosiasi
|
Peserta didik Melakukan
diskusi untuk mencari pesan moral dalam parikan
|
||
Eksperimen/ eksplorasi
|
Peserta didik mencari/
menemukan parikan,contoh-contoh
penggunaan parikan dalam kehidupan sahari-hari dan mencari pesan moral parikan
|
||
Mengkomunikasikan
|
Peserta didik Mempresentasikan
hasil karya kepada teman di kelas
|
||
Penutup
|
|
Peserta didik dan guru mereview hasil kegiatan
pembelajaran.
Peserta didik yang
memiliki kinerja baik menerima reward
(penghargaan) dari guru
Peserta didik mendapat
tugas untuk mencari parikan dalam tembang
|
10 menit
|
J.
Penilaian
Proses dan Hasil Belajar
Metode
dan Bentuk Instrumen
Metode
|
Bentuk Penilaian
|
Sikap
Spritual dan emosional
|
Lembar
angket
|
Sikap
Sosial
|
Lembar
observasi
|
Test
unjuk kerja
|
Lembar
penilaian Unjuk kerja
|
Tes
tertulis
|
Uraian
|
1.
Penilaian Sikap Spiritual
a. Teknik
Penilaian : Penilaian Diri
b. Bentuk
Instrumen : Lembar Penilaian Diri
c. Kisi-Kisi
:
No
|
Sikap /
Nilai
|
Butir instrument
|
1.
|
Selalu menjalankan ibadah tepat waktu
|
Lampiran 1
|
2.
|
Bersyukur atas nikmat dan karunia Tuhan Yang Maha
Esa
|
Penilaian Sikap Spiritual (Penilaian diri)
Instrumen Observasi:
|
Digunakan untuk menilai sikap spiritual peserta didik, pada indikator:
Mengagumi keanekaragaman makhluk hidup sebagai kesempurnaan makhluk ciptaan
Tuhan.
|
Petunjuk:
1.
Isilah lembar angket di bawah ini berdasarkan sikap
yang Kalian dapatkan.
2.
Berikan tanda check list pada alternative jawaban
Lembar
Angket Penilaian Sikap Spiritual
No
|
Pernyataan
|
Alternative
jawaban
|
|||
SS
|
S
|
KS
|
TS
|
||
1.
|
Belajar tentang memhami cangkriman dan parikan dapat menambah keyakinan saya akan kebesaran Tuhan Yang
Maha Esa sehingga saya akan selalu beribadah tepat waktu
|
|
|
|
|
2
|
Saya merasa bersyukur kepada Tuhan Yang Maha Esa
bahwa ternyata manusia diciptakan sebagai makhluk yang paling sempurna dari
pada makhluk yang lain
|
|
|
|
|
3
|
Saya dapat merasakan manfaat mempelajari cangkriman dan parikan sehingga dapat
meningkatkan keimanan saya terhadapNYA
|
|
|
|
|
4
|
Saya menyadari akan kebesaran Tuhan Yang Maha Esa
dalam menciptakan makhluk hidup yang beranekaragam
|
|
|
|
|
5
|
Saya menjadi
lebih taqwa kepada Tuhan Yang Maha Esa setelah belajar cangkriman dan parikan ternyata manusia sangat membutuhkan bantuan orang lain
|
|
|
|
|
Kriteria Penskoran
1. Sangat setuju (SS) 4
2. Setuju (S) 3
3. Kurang setuju (KS) 2
4. Tidak setuju (TS) 1
PEDOMAN
PENILAIAN
SKOR
|
NILAI
|
SKOR
|
NILAI
|
SKOR
|
NILAI
|
SKOR
|
NILAI
|
1
|
2
|
6
|
12
|
11
|
22
|
16
|
32
|
2
|
4
|
7
|
14
|
12
|
24
|
17
|
34
|
3
|
6
|
8
|
15
|
13
|
26
|
18
|
36
|
4
|
8
|
9
|
18
|
14
|
28
|
19
|
38
|
5
|
10
|
10
|
20
|
15
|
30
|
20
|
40
|
2.
Penilaian Sikap Sosial
a. Teknik
Penilaian : Observasi
b. Bentuk
Instrumen : Lembar
Observasi
c. Kisi-kisi
No.
|
Nilai / Sikap
|
Butir
instrument
|
1.
|
Rasa ingin tahu
|
Lampiran
2
|
2.
|
Teliti
|
|
3.
|
Hati-hati
|
|
4.
|
Tanggung jawab
|
3.
Penilaian Sikap Saat diskusi
a. Teknik
Penilaian : Ceklist
b. Bentuk
Instrumen : Lembar ceklist
c. Kisi-kisi
No
|
Aspek
yang dinilai
|
Indikator
|
Skor
dan Kriteria
|
1
|
Sikap
selama kegiatan diskusi
|
Perilaku
yang ditunjukkan pada saat berlangsung kegiatan diskusi kelas
|
1.
Pasif
2.
Kurang
aktip
3.
Cukup
aktif
4.
Aktif
5. Sangat aktif
|
2
|
Mengajukan
pertanyaan
|
Dapat
mengajukan pendapat dengan baik
|
1.
Pasif
2.
Kurang
aktif
3.
Cukup
aktif
4.
Aktif
5.
Sangat
aktif
|
3
|
Menjawab
pertanyaan
|
Dapat
menjawab pertanyaan dengan benar
|
1.
Pasif
2.
Kurang
aktip
3.
Cukup
aktif
4.
Aktif
5.
Sangat
aktif
|
4
|
Menerima
pendapat orang lain
|
Menerima pendapat orang lain (tidak mau menang sendiri)
|
1.
Pasif
2.
Kurang
aktip
3.
Cukup
aktif
4.
Aktif
5.
Sangat
aktif
|
Lembar ceklist :
No
|
Pernyataan
|
Penilaian
|
||||
Pasif
|
Kurang aktif
|
Cukup aktif
|
Aktif
|
Sangat aktif
|
||
1.
|
Sikap
selama kegiatan diskusi
|
|
|
|
|
|
2
|
Mengajukan
pertanyaan
|
|
|
|
|
|
3
|
Menjawab
pertanyaan
|
|
|
|
|
|
4
|
Menerima
pendapat orang lain
|
|
|
|
|
|
PEDOMAN PENILAIAN
Skor total : 20
Nilai maksium : 100
TABEL SKOR
SKOR
|
NILAI
|
SKOR
|
NILAI
|
SKOR
|
NILAI
|
SKOR
|
NILAI
|
1
|
5
|
6
|
30
|
11
|
55
|
16
|
80
|
2
|
10
|
7
|
35
|
12
|
60
|
17
|
85
|
3
|
15
|
8
|
40
|
13
|
65
|
18
|
90
|
4
|
20
|
9
|
45
|
14
|
70
|
19
|
95
|
5
|
25
|
10
|
50
|
15
|
75
|
20
|
100
|
4.
Penilaian Keterampilan
a. Teknik
Penilaian : Unjuk kerja/Kinerja
b. Bentuk
Instrumen : Penugasan
c. Kisi-kisi
:
Kisi-kisi
unjuk kerja:
No
|
Aspek yang
dinilai
|
Indikator
|
Skor dan
Kriteria
|
1
|
Keaktifan
|
Keaktifan selama KBM
|
1.
Sangat kurang
2.
Kurang
3.
Cukup
4.
Baik
5.
Sangat baik
|
2
|
Kerjasama
|
Kekompakan dalam kerja kelompok
|
1.
Sangat kurang
2.
Kurang
3.
Cukup
4.
Baik
5.
Sangat baik
|
3
|
Tanggung Jawab
|
Tingkat tanggung jawab terhadap tugas yang telah
diberikan
|
1.
Sangat kurang
2.
Kurang
3.
Cukup
4.
Baik
5.
Sangat baik
|
4
|
Kesungguhan
|
Tingkat keseriusan selama KBM
|
1.
Sangat kurang
2.
Kurang
3.
Cukup
4.
Baik
5.
Sangat baik
|
Skor maksimal
|
20
|
PEDOMAN PENILAIAN
TABEL SKOR
SKOR
|
NILAI
|
SKOR
|
NILAI
|
SKOR
|
NILAI
|
SKOR
|
NILAI
|
1
|
5
|
6
|
30
|
11
|
55
|
16
|
80
|
2
|
10
|
7
|
35
|
12
|
60
|
17
|
85
|
3
|
15
|
8
|
40
|
13
|
65
|
18
|
90
|
4
|
20
|
9
|
45
|
14
|
70
|
19
|
95
|
5
|
25
|
10
|
50
|
15
|
75
|
20
|
100
|
5.
Penilaian Pengetahuan
a. Teknik Penilaian : Tertulis
b. Bentuk
Instrumen : Uraian
c. Kisi-kisi
:
Kisi-kisi soal Cangkriman
No
|
Indicator
|
Butir Instrumen
|
1
2
|
Peserta didik dapat membuat percakapan dengan menerapkan cangkriman.
Peserta didik
dapat menyebutkan batangan cangkriman dengan tepat
|
Soal uraian 1
Soal uraian 2
|
Soal Uraian cangkriman:
1. Gawea pacelathon kanthi ngetrapake cangkriman
kurang luwih 2 cangkriman!
2. Golekana batangane cangkriman kang
ana ing sajroning pacelathon!
Pedoman Penilaian:
No 1 : 5
No 2 : 5
Total skor
= Nilai
Kisi-kisi Soal Parikan
No
|
Indikator
|
Butir Instrumen
|
1
2
3
|
Peserta didik dapat membuat percakapan dengan menerapkan parikan.
Peserta didik
dapat menyebutkan isi parikan dengan tepat
Peserta didik dapat menyebutkan nilai moral dalam parikan
|
Soal uraian 1
Soal uraian 2
Soal uraian 3
|
Soal Uraian
Parikan:
1. Gawea pacelathon kanthi ngetrapake
kurang luwih 3 parikan!
2. Golekana isi parikan kang ana ing
sajroning pacelathon!
3. Golekana piwulang kan bisa dijupuk
saka parikan kang ana ing pacelathon!
Pedoman Penilaian:
No 1 : 10 Total
skor = 30
No 2 : 10 Nilai = 30/3
No 3 : 10
Mengetahui, ,
10 Agustus 2014
Kepala
Sekolah Guru Mata Pelajaran