Halaman

Kamis, 23 Januari 2014

RPP SMP Kelas vii/gasal

Nama : Nur Fadilah
NIM : 11205244023
Kelas : G


Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
Nama Sekolah : SMP
Mata pelajaran : Basa Jawa
Kelas/semester : VII/ gasal
Aspek : Menyimak (nyemak)
1. Setandar Kompetensi : memahami wacana lisan sastra dalam kerangka budaya jawa.
2. Kompetensi Dasar : menanggapi Parikan
3. Indikator :
  • Siswa dapat menjelaskan pengertian Parikan.
  • Siswa dapat menyebutkan ciri-ciri Parikan.
  • Siswa dapat menyebutkan jenis-jenis parikan.
  • Siswa dapat membuat contoh parikan.
4. Alokasi waktu : 1 x 40 menit
5. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat mengerti, membuat, dan memahami parikan.



6. Materi Pembelajaran :
a. Pariakan.
PARIKAN
Parikan yaiku unen-unen kang dumadi seka rong ukara. Parikan wonten ing basa indonesia sami mawon kaliyan pantun. Ukara sepisanan kanggo narik kawigaten utawi kangge narik kawigaten, kang lumrahe diarani sampiran, kang kapindho minangka isi saka parikan. Parikan iki kaya pantun nanging mung rong larik. Parikan migunaake purwakanthi swara. Purwakanthi parikan bisa digawe mawa petungan kang adhedhasar petungan wanda (suku kata).
b. Jinising Parikan
  1. Kedadean saka 4 wanda - 4 wanda
Tuladhanipun:
wajik klethik, gula jawa
luwih becik wong prasaja

jemek-jemek gulo jowo
ojo ngenyek podho konco
  1. Kedadean saka 4 wanda + 6 wanda
Tuladhanipun:
Liwat parit, lumumpat ing pager
Dadi murid, sing sabar lan pinter
  1. Kedadean saka 4 wanda - 8 wanda
Tuladhanipun:
tawon madu, ngisep sari kembang jambu
aja nesu yen ditudhuake luputmu
  1. kedadean saka 8 wanda - 8 wanda
tuladhanipun:
kayu urip ora ngepang, ijo-ijo godhong jati
uwong urip ora gampang, mula padha ngati-ati
7. Karakter :
  1. Rasa ingin Tahu c) Belaar Aktif
  2. motivasi
8. Metode Pembelajaran:
  1. ceramah c) Diskusi Kelas
  2. Tanya Jawab d) Penugasan
9. Langkah-langkah Pembelajaran:
NO
Kegiatan Pembelajaran
Alokasi Waktu
1









2
























3

A. Kegiatan awal (pembukaan)
  • Pembukaan: guru mengucapkan salam dan berdoa untuk mengawali pembelajaran.
  • Guru menyampaikan tujuan pelajaran yang akan disampaikan.
  • Guru melakukan Presensi.
  • Apersepsi: guru memberikan pertanyaan pelajaran yang suddah disampaikan minggu sebelumnya. “sinten ingkang wau ndalu sinau, menapa ingkang dipun sebat parikan?”
  • Siswa menjawab pertanyaan yang di sampaikan dari guru.
  • Guru melanjutkan materi pelajaran yang sebelumnya.
B. Kegiatan Inti
Eksplorasi
  • Guru membagi menjadi beberapa kelompok.
  • Guru menjelaskan terlebih dahulu materi yang akan disampaikan.
  • Guru memberikan contoh tentang materi yang disampaikan.
  • Guru memerintahkan siswanya membuat contoh sesuai dengan kelompoknya.
  • Guru menunjuk salah satu kelompok untuk membacakan contoh yang dibuatnya.
  • Belajar aktif: untuk meningkatkan keaktifan siswa, setiap siswa yang maju mewakili kelompoknya, menunjuk kelompok lain untuk membacakan contoh yang dibuatnya.

Elaborasi
  • Rasa Ingin Tahu: jika terdapat siswa yang belum paham dan mengerti tentang materi pembelajaran, siswa dapat bertanya kepada gurunya kemudian dibahsa bersam-bersama.
Konfirmasi:
  • Guru bersama dengan siswanya membahas inti dari materi pembelajaran yang disampaikan.

C. kegiatan Penutup
  • Guru menyampaikan kesimpulan pembelajaran.
  • Refleksi: siswa mengambil makna dan kesimpulan dari pembelajran yang berlangsung.
  • Siswa mendapatkan tugas dari gurunya untuk latihan membuat contoh dalam materi pemebelajaran tersebut dan mempersiapkan materi untuk minggu yang akan datang.
10 menit










25 menit



















5 menit

10. Sumber belajar dan Media Pembelajaran
  1. Sumber belajar
Tim Karya Guru. 2004. Remen Basa Jawa. Jakarta: Erlangga
Baswara. 2009. Pepak Basa Jawa. solo: Bringin 55
  1. Media Pembelajaran: Lks Kawruh
11. Penilaian :
  1. Tekhnik penilain : tertulis
  2. Bentuk : unjuk kerja
Indikator Instrumen Kriteria Skor
1. Siswa dapat menjelaskan pengertian Parikan. Menapa ingkang dipunsebat Parikan?

50
2. Siswa dapat menyebutkan ciri-ciri Parikan Sebataken menapa mawon paugeranipun parikan?

50
3. Siswa dapat menyebutkan Jenis-jenis parikan. jinisipun parikan menika menapa mawon?

50
4. Siswa dapat membuat contoh parikan. Cobi damelaken satunggal tuladha parikan miturut jinising parikan?

50


Jumlah Skor 200


12. Kunci Jawaban.
  1. Parikan inggih menika unen-unen kang dumadi seka rong ukara.
  2. Paugeranipun parikan inggih menika:
  • Kedadeyan saka rong ukara.
  • Saben saukara dumadi saka rong gatra.
  • Nggunakake purwakanthi guru swara.
  • Ukara sapisan minangka pambuka (sampiran), ukara ingkang kaping kalih minangka surasane.
  1. Jinisipun parikan:
  • Kedadean saka 4 wanda + 4 wanda (x2)
  • Kedadean saka 4 wanda + 6 wanda (x2)
  • Kedadean saka 4 wanda + 8 wanda (x2)
  • Kedadean saka 8 wanda + 8 wanda (x2)
  1. Tuladha parikan miturut jinising parikan
  • Kedadean saka 4 wanda + 4 wanda
Manuk emprit, nucuk pari
Dadi murid, sing taberi


13. Rubrik Penilaian Keaktifan Siswa di dalam Kelas
no
Nama siswa
Aspek yang dinilai/skor maksimal
Jumlah sekor
kedisiplinan
Kehadiran dikelas
Kreativan di dalam kelas
Tepat waktu pengumpulan tugas



50
50
50
50
200
















14. Pedoman Penilain:
Skor Total = jumlah skor + jumlah skor keaktifan
= 200 + 200
= 400
Nilai = 400 = 100
4


Yogyakarta, oktober 2013


Mengetahui,
Guru Pembimbing Mahasiswa praktikan


……………………………… Nur Fadilah
NIP - NIM 11205244023

Dosen Pembimbing Lapangan


Nur Hidayati, M. Hum
NIP. 19780610 200112 2 002

Tidak ada komentar:

Posting Komentar

Serat Wulangreh Pupuh Gambuh

 Serat Wulangreh Pupuh Gambuh Piwulang ing Serat Wulangreh lan ngapresiasi Serat Wulangreh.             Piwulang ing Serat Wulangreh iku man...